Rodzina
przestrzenią spotkania


LIST INTENCYJNY

ARCYBISKUPA WIKTORA SKWORCA, METROPOLITY KATOWICKIEGO ORAZ MAŁGORZATY MAŃKI-SZULIK, PREZYDENT MIASTA ZABRZE

Szanowni Państwo!

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny (MŚR) zrodziła się podczas pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów do Rzymu w 2007 r. przy grobie św. Jana Pawła II. Pamiętamy, że tegoroczna trzynasta edycja przypada w 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka. Chcemy o tym pamiętać, gdyż to nie przypadek, że nasz wielki rodak został określony mianem „papieża rodziny”. Jego pontyfikat był przecież wsparciem dla rodziny i obroną fundamentalnych wartości z nią związanych. MŚR chce kontynuować to dzieło.

W tym roku pragniemy spojrzeć na rodzinę jako przestrzeń spotkania. To właśnie w rodzinie spotykają się pokolenia, wymienia się doświadczenia, wzrasta się w wspólnym budowaniu świadomości i odpowiedzialności za siebie i za drugiego człowieka. Spotkanie to nawiązywanie relacji, to wzajemne ubogacanie się i wspieranie. Prawdziwe i autentyczne spotkania zmieniają nasze życie. Mamy nadzieję, że refleksja nad rodziną będzie inspiracją dla przygotowywanych przedstawień teatralnych, koncertów muzycznych, paneli dyskusyjnych, konferencji, wystaw, wykładów, konkursów, imprez sportowych, festynów, pikników i innych okolicznościowych wydarzeń. Niech te piękne i radosne spotkania pokażą jak wielkim skarbem i drogocennym darem jest rodzina.

Propozycje poszczególnych miast i gmin województwa śląskiego będą zebrane w jeden zwarty tematycznie program dostępny na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl.

Wzorem poprzednich lat zapraszamy do współpracy władze samorządowe śląskich miast (na czele z przedstawicielami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii), parafie, stowarzyszenia, organizacje społeczne, osoby prywatne, całe rodziny. Tegoroczne świętowanie rozpoczniemy w sobotę, 23 maja w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Dzień później, w niedzielę 24 maja o godz. 12 w katowickiej katedrze będzie miało miejsce świętowanie Jubileuszy Małżeńskich. Szanowni Państwo!

Wyrażamy nadzieję, że to XIII MŚR umocni więzi międzyludzkie i metropolitalne oraz przyczyni się do promocji naszych rodzin i rozwoju społeczności lokalnych.


Małgorzata Mańka-Szulik
Prezydent Miasta Zabrze
abp Wiktor Skworc
Metropolita Katowicki
Zabrze | Katowice, 5 marca 2020 r.